Про пародонтит

ПАРОДОНТИТ - запалення ясен і опорних структур зубів - одне з найпоширеніших захворювань людини. 

ПАРОДОНТИТ викликається пародонтальними бактеріями і місцевим запаленням, яке ці бактерії викликає. Вони завжди присутні в ротовій порожнині, але небезпечними стають тільки в тих випадках, коли умови для них різко поліпшуються. Це відбувається, коли шар бактерій і залишків їжі накопичується й залишається на зубах, зазвичай у важкодоступних місцях, наприклад, між зубами. 

Більш небезпечні бактерії здатні розмножуватися і виділяти шкідливі побічні продукти - токсини, які активують захисну запальну реакцію організму в яснах. По мірі прогресування захворювання хронічне запалення призводить до руйнування кістки щелепи й втрати зубів. У більшості людей це поступовий багаторічний процес, який при своєчасному виявленні та лікуванні можна зупинити. Проте, у деяких молодих людей захворювання проявляється в дуже активній формі, що викликає ранню втрату зубів. 

Які причини ПАРОДОНТИТУ?

Бактерії

Здорову ротову порожнину заселяють більше 700 різних видів бактерій, багато з яких абсолютно безпечні та живуть у гармонії з хазяїном. Однак, коли чищення зубів недостатньо ретельне, бактеріальні відкладення накопичуються поруч із яснами, утворюючи зубний наліт, і умови стають придатними для розмноження більш небезпечних бактерій. Природні захисні сили організму також під загрозою.

Зубний камінь

Якщо м'який бактеріальний наліт не видаляється щіткою, згодом у ньому осідають мінерали, і він стає твердим зубним каменем. Наявність каменю сприяє росту бактеріальної бляшки в напрямку до кореня зуба. По мірі прогресування запалення прикріплення ясен до кореня порушується, і між ними утворюється проміжок - пародонтальна кишеня. Це ідеальне місце для колонізації шкідливих бактерій і їх розмноження, що сприяє розвитку захворювання. У новому середовищі проживання бактерії виділяють токсини як продукти свого метаболізму, які додатково запускають захисні механізми організму.

Фактори ризику

Тяжкість та швидкість прогресування пародонтиту залежить від ряду факторів: кількості і типу присутніх бактерій, захисних механізмів людини, а також наявності або відсутності певних факторів ризику. Наприклад, чим агресивніше бактерії та чим слабкіша імунна відповідь пацієнта, тем активніше буде захворювання. Крім того, деякі фактори ризику, такі як паління або діабет, можуть ще більше послабити захисні сили організму й прискорити процес захворювання. Також, певні лікарські засоби, такі як гіпотензивні або судинорозширювальні препарати та імунотерапія, впливають на запальну реакцію на зубний наліт і роблять пацієнтів більш сприйнятливими до гінгівіту. Проте, без нагромадження бактеріального нальоту пародонтит не відбудеться.

У всіх випадках пародонтит викликається скупченням бактерій у вигляді зубного нальоту

Що я можу зробити, щоб попередити ЗАХВОРЮВАННЯ ПАРОДОНТУ?

Гігієна

Розвитку гінгівіту і пародонтиту можна запобігти, дотримуючись ретельної гігієни порожнини рота, також необхідні регулярні професійні огляди та лікування.

Зубна щітка

Жувальні та бічні поверхні зубів слід чистити двічі на день за допомогою зубної щітки (відповідного розміру і в хорошому стані) та зубної пасти.

Міжзубні йоржики

Необхідне також щоденне чищення міжзубних проміжків, куди не можуть проникнути щетинки зубної щітки, з використанням зубної нитки або йоржиків, в залежності від відстані між зубами.

Ополіскувач

Ополіскувачі для щоденного використання є корисним доповненням, оскільки перешкоджають розмноженню бактерій і зменшують запальні зміни. Їх слід використовувати після чищення зубів.

Ретельність

Зубну нитку слід використовувати там, де зуби розташовані щільно один до одного, тоді як міжзубні йоржики підходять для великих проміжків. Особливу увагу слід приділяти ретельному очищенню ділянок біля кривих або скучених зубів, пломб, коронок і зубних протезів, так як в цих місцях легко накопичується зубний наліт і доступ може бути обмежений.

Професійна чистка

Наліт, що залишився на зубах, стає мінералізованим і перетворюється в тверді фіксовані зубні відкладення (зубний камінь), які неможливо видалити за допомогою зубної щітки. Ваш стоматолог або пародонтолог виявить ці відкладення при огляді та видалить їх під час професійного чищення. Після процедури зуби поліруються спеціальними порошками або пастами для створення гладкої поверхні, до якої з меншою ймовірністю прикріпиться наліт.

НАУКОВО-ДОКАЗОВІ СТАТТІ ПРО ПАРОДОНТИТ

onlinelibrary.wiley.com

Пародонтит та системні захворювання

onlinelibrary.wiley.com

Наукові дані про зв’язок між захворюваннями ясен та діабетом

AJPMONLINE.ORG

Вплив пародонтальної терапії на загальний стан здоров’я

EFP.ORG

Діабет та захворювання ясен

EFP.ORG

Вагітність та захворювання ясен

EFP.ORG

Взаємозв’язок карієсу та захворювань ясен

PerioCenter - більше, ніж стоматологія!

Наші контакти

Київ, м. Осокорки, 02095

вул. Срібнокільська 20